Wbrew temu co tytuł sugeruje, będziemy się zajmować przede wszystkim życiem. Mierzenie się z tym tematem  pomoże nam uświadomić sobie wartość i drogocenność życia.

Śmierć  jest powszechna. Dotyczy każdego. Należy do życia. Spotykamy się znią wielokrotnie w naszym życiu (czy to doświadczając np. końca relacji, zmiany poglądów, czy przeżywając śmierć bliskich osób). Na końcu każdy doświadczy własnej śmierci.  Nie będąc przygotowanym, przeżyjemy lęki i pomieszanie. Nasze ciało przestanie być wsparciem w obcowaniu z emocjami, które pojawią się w momencie śmierci. Nasz umysł, racjonalność i logika już nie będą funkcjonowały. Co jest w takim razie pomocne w momencie śmierci, w procesie umierania? Czy można się nauczyć umierać? Po co? Czy doświadczenia dnia codziennego, przemijalności rzeczy można potraktować jako naukę śmierci? Czy jeśli nie wierzę w życie po śmierci, warto się zajmować śmiercią? Czy można pomóc innym w momencie śmierci?

Moje obserwacje pokazują, że duchowe przygotowanie do śmierci – jedno z największych zadań, wyzwań w życiu – jest całkowicie zaniedbane w dzisiejszym świecie. Nauki na ten temat są bardzo rzadkie. Sztuka umierania obejmuje  współczesne odkrycia, badania nad świadomością i starożytną wiedzę na temat śmierci jako zjawiska biologicznego i duchowego. Tradycje metafizyczne podkreślają jak niezwykle cenny jest moment śmierci, jego znaczenie jako dodatkowej szansy na duchowe wyzwolenie.

Zaakceptowanie faktu, że śmierć na pewno nadejdzie i jej czas jest niewiadomy spowoduje nowe spojrzenie na życie. Z każdym momentem zbliżamy się do śmierci, utraconego czasu nie da się nadgonić. Każde doświadczenie pozostawia swój ślad w świadomości. Każda reakcja na życie, na doświadczenie życiowe karmi naszą podświadomość, Suma tych wrażeń to nasza „druga natura”. W momencie śmierci, gdy ciało i logiczny umysł nie będą już ostoją, pozostaną nam tylko te za życia wyćwiczone nawyki i techniki. Ważne jest, abyśmy się do niej przygotowali, a nie unikali, skonfrontowali się z nią i byli gotowi, aby w pełni wykorzystać ten moment, zamiast znaleźć się bezradnie zaskoczeni. Z perspektywy duchowej śmierć będzie najważniejszym momemntem naszego życia.

Na tych krótkich warsztatach będziemy:
– rozmawiać nt. znaczenia śmierci dla życia i znaczenia śmierci dla życia po śmierci (bez i z religiami)
– próbować medytacji uważności ciała i bardo
– kontemplować przemijalność

Warsztat ten został pomyślany jako zaproszenie do pełnego, intensywnego kursu.
Wybór tematów i ćwiczeń:

 • Nauki o znaczeniu śmierci w różnych tradycjach
 • Kulturalne rytuały towarzyszące śmierci
 • proces umierania według tybetańskiego zrozumienia
 • Współczesne badania nad śmiercią, procesem umierania, OBE (opuszczanie ciała) i doświadczeniami bliskie śmierci (śmierć kliniczna)
 • Tybetańskie nauki dotyczące właściwego podejścia do śmierci i jej konsekwencji
 • Bardo Thodol, starożytny tybetański podręcznik umierania
 • Proces świadomej śmierci – jak praktycznie pomóc sobie i innym wokół siebie w bardziej duchowej śmierci
 • tybetańska technika phowa (transfer świadomości)
 • Joga Snu (świadome zasypianie i świadomy sen) i jej znaczenie dla procesu umierania
 • Życie jako przygotowanie na śmierć, trening świadomości dnia codziennego
 • „Śmierć” ego (konwencjonalne „ja”) – tantryczne podejście do życia
 • Szeroka gama innych zasobów, w tym metod z parapsychologii, Jogi, procesów szamańskich i medytacji tantrycznych