Ewa Fidziańska

  Opis warsztatu

  TRE czyli Tension and Trauma Releasing Exercises, a po polsku Ćwiczenia Uwalniające od Napięć i Traumy – to metoda pracy z ciałem, której autorem jest ekspert w dziedzinie pracy z traumą, amerykański terapeuta i psychoterapeuta dr David Bercelli.

  Za pomocą sekwencji złożonej z ośmiu ćwiczeń, które wywodzą się z Bioenergetyki Aleksandra Lowena metoda ta umożliwia uruchomienie  i odzyskanie wrodzonej, biologicznej zdolności, którą mają ludzie – tak jak wszystkie ssaki, do rozładowania nagromadzonej energii i napięcia w ciele po trudnych, traumatycznych przeżyciach i okresach przeciążenia stresem.  Wykorzystuje się w tym celu naturalne wibracje ciała – drżenia neurogenne, podlegające samoregulacji. 

  Niezależnie od tego czy stres i trauma ma podłoże emocjonalne, fizyczne czy psychologiczne to odpowiedź ciała na zagrożenie jest zawsze taka sama w postaci instynktownej reakcji walki/ucieczki bądź zamarcia. Żeby powrócić do równowagi psycho-fizycznej (i hormonalnej) te reakcje potrzebują rozładowania. 

  Specyficzne drżenia mięśni, drżenia neurogeniczne, które są istotą pracy w TRE, zostały już wiele lat temu zaobserwowane w świecie zwierząt. Zwierzęta, gdy są już bezpieczne, rozładowują szaleńczy bieg, czy reakcję zamarcia za pomocą drżenia całego ciała.

  Także małe dzieci w naturalny sposób trzęsą się w stresogennych sytuacjach. Niestety w wyniku wychowania – społecznego warunkowania – zaczynamy wypierać i tłumić emocje przez co tracimy dostęp do tej umiejętności. Drżenie jest postrzegane jako coś niepożądanego, jako oznaka słabości – jako coś, co należy zwalczać lekami uspokajającymi. Tymczasem to naturalna, zdrowa i potrzebna reakcja naszego ciała, można by powiedzieć mądrość ciała.

  Ćwiczenia TRE mogą być pomocne dla osób: doświadczających dużego stresu w pracy, odczuwających duże napięcie w ciele, borykających się z bezsennością i chwiejnością emocjonalną,

  zmagających się z depresją, bądź chorobami na podłożu psychosomatycznym. Ponadto dla ludzi obciążonych traumatycznymi przeżyciami, pracujących z ludźmi dotkniętymi traumą, lub wykonujących zawody związane z ratowaniem życia – lekarzy, strażaków,policjantów, ratowników medycznych.

  Podstawowe przeciwwskazania do TRE:

  • Zaburzenia układu krążenia: nieuregulowane nadciśnienie, zaburzenia pracy serca (arrytmia, rozrusznik, stany po operacji serca)
  • Ograniczenia fizyczne i fizjologiczne: niewyleczone złamania kości, skręcenia stawów
  • Stany pooperacyjne i pourazowe (do 8 tygodni)
  • Nieuregulowana glikemia (nieleczona cukrzyca, hipoglikemia)
  • Padaczka
  • Ciąża
  • Schorzenia psychiatryczne leczone farmakologicznie: psychozy, głęboka depresja, schizofrenia.

  O mnie

  Prowadząca: Ewa Fidziańska, od wielu lat pracuję na oddziale intensywnej terapii, jednocześnie poszerza swoją wiedzę i doświadczenie o elementy pozwalające na regulację układu nerwowego i terapię związaną z pracą z ciałem. Przygodę z TRE rozpoczęłam w 2014 roku, by znaleźć pomoc  dla własnych problemów zdrowotnych, decyzja by rozpocząć szkolenie przyszła znacznie później. W moich poszukiwaniach lepszych sposobów radzenia sobie ze stresem i traumą ukończyłam Szkolenie w zakresie Somatic Experiencig Petera Levina (2018) oraz z Neuroafektywnego Modelu Relacyjnego (2018) uzyskując dyplom Praktyka SE i NARM. Obecnie jestem w trakcie certyfikacji na Providera TRE. Ciągle poszerzam swoją wiedzę o możliwościach pracy z ciałem, w tym roku rozpoczęłam Szkolenie certyfikacyjne w zakresie Soma-Embodiment.

  W czasie wolnym tańczę (5-Rytmów wg Gabriell Roth i Movement Medicine), spaceruję wśród drzew lub z przyjemnością zagłębiam się w lekturze.